Власникам приватних будинків і котеджів дуже пощастило - вони можуть встановлювати у себе на даху цілі поля сонячних батарей, комбінувати центральну систему електропостачання з сонячної, і в підсумку істотно економити. А що робити жителям міських багатоповерхівок? Сонячні батареї для квартири - це утопія чи все-таки реальність?

Установка

Звичайно, облаштувати повноцінну геліосистему в рамках стандартної міської квартири досить проблематично. І перша ж труднощі, з якою доведеться зіткнутися - розміщення самих сонячних батарей. Причому справа навіть не тільки в їх габаритах, справа перш за все в орієнтації за сонцем. Адже промені повинні падати на фотоповерхность під певним кутом, інакше панель не буде працювати. Але як домогтися цього в багатоквартирному будинку?

Добре, якщо балкон виходить в потрібну сторону. А якщо немає? Ще один можливий варіант - установка сонячних батарей на даху будинку. Але це виправдано, якщо квартира знаходиться на верхньому поверсі. В іншому випадку втрати енергії в кабелях можуть бути занадто значними.

Правда, є й інша можливість. Це покупка гнучких тонкоплівкових батарей. Сьогодні випускаються вироби, які можна наклеювати на віконне скло, як звичайну тонування. Цей варіант цілком виправданий, якщо вікна в квартирі мають достатню площу (тонкоплівкові модулі відрізняються великими габаритами). Але знову ж таки, все залежить від розташування вікон.

Додаткове обладнання

Якщо установка сонячних батарей в квартирі можлива, то треба подумати про додаткове обладнання. Адже сгенерированную енергію треба десь зберігати. А значить, потрібно купувати акумулятори (краще - Li-ion, у них вище циклової ресурс). Також знадобляться контролер заряду і інвертор для перетворення постійного струму в звичайний змінний.

Підбирати самі панелі треба виходячи з середнього денного енергоспоживання. Наприклад, витрати квартири становлять приблизно 200 кВт на місяць. У день таким чином виходить близько 6,6 кВт. Значить, потрібні панелі з середньою загальною виробленням в районі 6,6 кВт / день. Якщо не вийде підібрати точно відповідні цим значенням панелі, можна взяти найближчі. Наприклад, дві моделі потужністю 240-250 Вт вироблять за добу трохи більше 5 кВт енергії. Для її зберігання підійдуть два акумулятора (гелеві або Li-ion), наприклад 12 В / 220 А / ч. Також треба купити відповідний інвертор і зарядний контролер.

Економічна доцільність

Така приблизна комплектація середньої геліосистеми для квартири. Залишилося з'ясувати, наскільки економічно обгрунтована її установка. Ціна однієї батареї потужністю 25 Вт складає 10-15тис.руб. Відповідно, дві жарти обійдуться в 20-30тис. Сюди треба додати витрати на інше обладнання, і стане зрозуміло, що квартирна сонячна станція - не таке вже дешеве задоволення. Подібні витрати виправдані лише в умовах регулярних і тривалих перебоїв з електрикою.

Тому краще використовувати комбінований варіант. Тобто спроектувати геліосистему в якості резервного джерела енергії. Тоді можна купити менш потужні сонячні батареї і менш енергоємні акумулятори. У підсумку загальна вартість різко знизиться. І такої системи буде досить для підтримки аварійного освітлення квартири протягом декількох годин.

Сонячний багатоквартирний будинок

Інший варіант - установка сонячної станції на весь будинок. Для цього необхідна участь всіх мешканців. Звичайно, загальна вартість подібної системи буде набагато вище, але зате витрати окремо взятої квартири будуть істотно менше, ніж при індивідуальному підході. Так і продуктивність такої загальдомовий станції буде відчутно більше.

 Причому таке рішення матиме ще кілька плюсів:

- Відсутність проблем з установкою самих модулів, так як їх вільно можна буде розмістити на даху і на південній стіні будівлі;

- Спрощення монтажу, так як дахи більшості багатоповерхівок плоскі;

- Відсутність затіненості, оскільки даху висотних будинків відкриті сонячним променям;

- Можливість використання накопиченої енергії для нічного освітлення будівлі і роботи ліфтів.

Таким чином, економічно доцільніше все-таки обладнати не окремих квартиру, а весь будинок. Хоча все залежить від конкретних цілей, і якщо сонячні батареї потрібні тільки в якості резервного джерела, то простіше оснастити лише свою квартиру.